16.8 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER

tadnet

21 Şubat Dünya Anadili Günü ve TADNET

Bugün 21 Şubat! Dünya Anadili Günü. “Anadili evrenin kapısıdır.” Varolan tüm şeyleri anadilimizde görür, anadilimizde onlara birer anlam biçeriz. Anadilini sahiplenmek, onu daha da geliştirmek; ya da ölmekte olan anadiline can suyu verebilmek… Bunlar bir tek güne sığdırılacak şeyler değildir elbet. Dillerinin ölümün eşiğine geldiğini gören tüm dil ve kültür grupları gibi Anadolu’daki birçok dil ve kültür grubu da kendi dillerini yaşatabilmek için kurumsallaşma yoluna gittiler. Kaybolan diller atlasında yer aldığını gören dil grupları bu konuda daha çok hassas davrandı ve özellikle 2010’lu yıllardan sonra hızla kurumlaşma yoluna gittiler. Her biri, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde kendi anadillerini hatırda tutabilmek adına “Anadili Günü” etkinlikleri düzenledi.

 

“Damdan düşenin halinden damdan düşer anlar.” Tek tek anadillerini kutlamak yerine, olabildiği kadar dilsel grupların kurumlarını bir araya getirerek, hep birlikte anadili gününü kutlamak üzere İstanbul Zaza-Der tarafından yapılan öneri kabul buldu ve ilki 2020 Bahçeşehir Üniversitesi yerleşkesinde olmak üzere o günden bu güne hep birlikte kutlanmaya başlandı. Bu birliktelik 2020 kutlamasının hemen ardından Tehlike Altındaki Diller Ağı (TAD) adıyla birlikteliğini sürdürmeye, Dünya Anadili Günü, yanısıra başka birçok etkinliğe de imza atmaya başladı.

 

Hızla globalleşen ve tek kutupluluğa doğru giden dünyada yitirilip giden diller anısına “çok dillilik”, “çok kültürlülük”, “kültürel çoğulluk” söylencelerini sıkça duymakta olduğumuz günümüzde timsah gözyaşalarına tahammülümüz yok artık. “Dünyanın en güzel seslerinden en güzel şarkıları dinlemek” elbette güzeldir. “Ancak, biz artık en güzel seslerden en güzel şarkıları dinlemek” yerine kendi şarkılarımızı, seslerin en yükseğiyle, kendimiz söylemek istiyoruz.

 

Anadillerimiz yaşasın ki, bizden sonra gelecek kuşaklarımız kendi dillerinde kendi şarkılarını söyleyebilsinler.

 

“Herkes lorıkanê mawa xoa beno pil, ebe inan ra beno sa!”

Herkes annesinden dinlediği ninniler ile büyür, onlarla mutlu olur!

 

TAD Ağı, bu yıl 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nü kutlamak üzere 24 Şubat 2024 günü saat 13.00’de Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bir araya gelecek ve tüm dostlarını yanında görmekten mutluluk duyacaktır.

 

“Dina de Roca Zonê Dakılu Xêr u Şên bo!”

Dünya Anadili Günü Kutlu Olsun!

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYADA BİZ

1,242BeğenenlerBeğen
1,583TakipçilerTakip Et
879TakipçilerTakip Et
681AboneAbone Ol

SON YAZILAR

EN ÇOK OKUNANLAR