Çerkesçe ve Lazca Eğitici Eğitimleri Başlıyor!

0
1669

Temmuz 2020 yılında AB Türkiye Delegasyonu mali desteğiyle başlayan “Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı Projesi” kapsamında, Türkiye’deki tehlike altındaki diller ile ilgili farkındalık çalışmaları yapmayı ve bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri arasında ağ oluşturmayı amaçlayan faaliyetler yürütüyoruz. Bu güne kadar, tehlike altındaki dilleri güçlendirmek ve farkındalık yaratmak hedefiyle ağlar kurduk, ortak çağrılar yaptık, videolar yayınladık ve eğitimler düzenledik. Projenin faaliyetleri arasında, tehlike altındaki dilleri tanıtma ve yaşamalarına destek olma amacıyla eğitimlerimiz devam ediyor.

Bu proje kapsamında, üç sene boyunca düzenlenecek Lazca ve Çerkesçe Eğitici Eğitimlerinin ilki haziran 2021’de gerçekleşecek. Türkiye’den farklı uzman ve akademisyenlerin eğitici olarak katılacağı bu programda örnekler ile eğitici adaylarının Lazca ve Çerkesçe eğitimi konusunda ihtiyaçları olan bilgiler paylaşılacak.

Lazca ve Çerkesçe için ayrı ayrı yapılacak eğitimlerde Çerkesçe eğitici eğitiminde kapsanacak konular şunlar olacaktır; Yabancı dil öğretimine giriş: dil nedir?, Dil öğrenme nedir, nasıl gerçekleşir?, Yabancı Dil Öğretiminde Çağdaş Öğretim Yöntemleri, Öğrenme Ortamının Düzenlenmesi ve Etkinlik Geliştirme, Dil Eğitiminde Teknoloji Kullanımı, Dil Becerileri: Nasıl Öğretilir ve Ölçülür?, Çerkesçe Dil Öğretim Materyallerine Erişim. Deneyim Paylaşımı.

Lazca için yapılacak eğitici eğitiminde ise; Lazca Nasıl Bir Dildir? Temel Lazca Dil Bilgisi, Lazcanın Dünya Dilleri İçindeki Yeri, Teknoloji Destekli Dil Öğrenimi, Dünden Bugüne Lazca Öğretim Materyalleri, Lazca Öğretimde Materyal Geliştirme, Yabancı Dil Öğretimi Yöntem ve Teknikleri, Lazca Öğretimde Deneyim Paylaşımı.

Zoom üzerinden senkron, Canvas ve Google Classroom üzerinden asenkron olarak verilecek eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Çerkes ve Laz dillerini en az orta düzeyde bilen ve öğretmek isteyen herkes eğitimlere başvurabilir, eğitimler ücretsiz ve kontenjanla sınırlıdır.

Çerkesçe Eğitici Eğitimi başvuru linki: https://forms.gle/WAehrPaX1VrhBZAo7

Lazca Eğitici Eğitimi başvuru linki: https://forms.gle/Y1SPFDFKcDQrmDzJA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz