Dil Kurumlarından “Avrupa Diller Günü” Açıklamaları

Avrupa Diller Günü her yıl 26 Eylül’de kutlanıyor. Türkiye dahil birçok ülkede, okullarda dil çeşitliliğini teşvik etme amaçlı etkinlikler yapılırken, günün önemine dair farklı dillerin temsilcilerinin yaptıkları açıklamalar ise öne çıktı.

0
619

Özellikle tehlike altında bulunan dillerin temsilcilerinin ve dil gruplarının yaptıkları açıklamalarda çeşitliliğin önemi vurgulandı.

Enstitüler uzmanlıklarıyla katkıda bulunabilmeli

Etxepare Bask Dili Enstitüsü yöneticisi Irene Larraza, Avrupa Dil Günü için İspanya’nın farklı dil enstitüsü yöneticileriyle Almanya’nın Berlin şehrinde bir araya geldi. Larraza, yaptığı açıklamada, egemen olmayan dillerin enstitülerinin büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu söyledi. Bu sorumluluğun, bu dillerin konuşulması, tanınması, kullanılması ve değer görmesinin sağlanarak, kendi başlarına birer dil hale gelmelerine yönelik olduğunu belirtti:

“Değerlere dayalı bir Avrupa’da, birbirimizi tekliğe değil, çeşitliliğe dayalı bir biçimde anlamak elzem. Tüm alanlarda çeşitliliğe değer vermeden topluluk yaratmak ya da genişletmek mümkün değildir. Azınlık ve azınlıklaştırılan dillerin konuşanları ve temsilcileri olarak, çokdilliliğin yönetilmesi ve kurtarılması için uzmanlığımızla tabii ki katkı da bulunabiliriz.” 

“Farklı dillerle tanışmak bir fırsat”

Navarra Otonom Bölgesi Yönetimi (İspanya), çok dilliliğinin değerini ve bölgenin kültürel ve dilsel çeşitliliğinin önemine dikkat çekti; farklı dillerle tanışmanın yurttaşlara yarattığı fırsatların altını çizdi.

Kutlamalar kapsamında, farklı şehirlerde sanatsal çalışmalar da düzenlendi. Kurulan bilgilendirici standların yanında, farklı dillerdeki sözcükler duvarlarda sokak sanatı olarak yerini buldu. Duvarları süsleyen sanatsal çalışmaların kalıcı olacağı da hatırlatıldı. Bunun yanında düzenlenen kampanyalar radyo, televizyon yazılı basın ve sosyal medyadan da duyuruldu. 

Britanya dillerinde müzik listesi

Galler Yönetimi (Birleşik Krallık) ise, Galce ve İngilizce hazırladığı bir video ile güne dair mesajını paylaştı. Bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle fiziki olarak bir araya gelinemediğini hatırlatan mesajda, günün önemini hatırlatmak adına Britanya Adaları’nda konuşulan ya da yeniden canlandırılmaya çalışılan diller olan Manksça, Kernevekçe, İrlandaca, Galce ve İskoç Gaelcesi kullanılan şarkılardan oluşan müzik listeleri paylaştı.

Her dil, eşsiz bir tarihsel, sosyal ve kültürel bilgi taşıyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller için Grup, yaptığı açıklamada, “Diller kim olduğumuzu tanımlıyor, gelişimimizi şekillendiriyor ve bizleri yaşadığımız ülke ve bölgelere bağlıyor. Her dil, eşsiz bir tarihsel, sosyal ve kültürel bilgiyi ve bunun yanısıra benzeri olmayan bir insani deneyimi ve dünya görüşünü taşıyor” dedi.

Grup, karşılıklı anlayışın geliştirilmesi, kapsayıcılığın benimsenmesi ve yaratıcılık ile inovasyonun ortaya çıkması için çok dilliliğin önemine değindi.

Pandemi, azınlık dillerini orantısız şekilde etkiledi

Pandemi döneminde bu önemin iyice ortaya konduğunu belirten grup, şunları ekledi:

“Araştırmalar, geleneksel ulusal ve dilsel azınlık topluluklarının en az yarısının ana dillerinde temel sağlık bilgilerine erişemediğini gösteriyor. Bu azınlık veya dil gruplarından gelen çocuklar da, ana dillerinde eğitime ulaşmada, çoğunluk gruplarından gelen çocuklara kıyasla, ek zorluklarla karşılaştı.

“Ayrıca, daha küçük boyutlarından dolayı, azınlık dillerindeki medya ve kültürel faaliyetler de pandemiden orantısız bir şekilde etkilendi. Bu eşitsizlikler, azınlık dillerinin ve kültürlerinin korunmasını ve teşvik edilmesini sağlamak için hem Avrupa Birliği düzeyinde, hem de ulusal düzeyde hala yapılacak çok şey olduğunu kanıtlıyor.”

Avrupa Diller Günü hakkında

Avrupa Diller Günü, 2001 yılından beri her yıl 26 Eylül tarihinde kutlanıyor. 200’den fazla dilin konuşulduğu kıtadaki 47 ülkeyi temsil eden Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi girişimiyle oluşturulan Avrupa Diller Günü, dil çeşitliliğini teşvik etmeyi hedefliyor.

· Detaylı bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Avrupa Diller Günü Nedir?