Yahudi Kültürü Avrupa Günü, 25 Ekim’de

Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nün bu yılki teması, “Türk Yahudi Kültürü ve Mirasına Yolculuk”. Pandemi nedeniyle etkinlik çoğunlukla çevrimiçi gerçekleşecek; Ladino söyleşi ve dinletiler de program kapsamında.

0
617

“Judeo-Espanyol; 500 yaşında ama Hep Genç”, “Estreyikas d’Estambol Çocuk Korosu” dinletisi ve “Şarkılarla Sefarad Kültürü”, 25 Ekim Pazar günü gerçekleşecek programdan yalnızca birkaç başlık.

Avrupa’nın 35 farklı ülkesinde organize edilen Yahudi Kültürü Avrupa Günü, Türkiye’de de 2001 yılından beri düzenleniyor. Bu yıl içinde bulunduğumuz beklenmedik koşullar sebebiyle, etkinlikler dijital olarak gerçekleşecek. 

Etkinlikler, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin sayfası muze500.com üzerinden 25 Ekim itibariyle takip edilebilecek.

Şarkılarla Sefarad Kültürü

Türk-Sefarad müziğini otantik temsilcisi Karen Gerson Şarhon program kapsamında müzikli bir sohbet gerçekleştirecek. Bu müzik şöleni, geleneksel Judeo-Espanyol şarkılardan ve şarkıların hikayelerinden oluşacak.

Judeo-Espanyol; 500 Yaşında ama Hep Genç

Ladino (Judeo-Espanyol) dili hakkında programda, “500 Yaşında ama Hep Genç” başlıklı bir konuşma bulunuyor. Şeli Gaon ve Süzet Herman’ın sunacağı etkinlikte, bugüne kadar yaşamış olan dilin hikayesi deyimlerle ve fıkralarla anlatılacak.

1492 yılında İspanya’yı terk etmek zorunda bırakılarak Osmanlı’ya göç eden Yahudilerin konuştuğu ve “Yahudice, Yahudi İspanyolcası” olarak da bilinen dil, günümüze kadar yaşamaya devam etti.

Judeo-Espanyol, Unesco Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda “ciddi derecede tehlike altında” durumunda olarak tanımlanıyor. Ladino başlangıç dersleri, Karen Şarhon’un renkli videolarıyla online olarak izlenebiliyor.

İzzet Bana, Estreyikas d’Estambol Çocuk Korosundan çocuklarla (fotoğraf: Estreyikas d’Estambol)

Estreyikas d’Estambol Çocuk Korosundan konser

25 Ekim’de ayrıca, grubun şefi İzzet Bana’nın 15 yıl önce kurduğu çocuk korosu Estreyikas d’Estambol da, yeni albümünden şarkılarla bir dinleti gerçekleştirecek.

Adı, “İstanbul’un Küçük Yıldızları” anlamını taşıyan Estreyikas d’Estambol korosunun 15. yılını taçlandırdığı yeni albümü, geçtiğimiz Ağustos ayında yayınlandı. 

Sefarad Yahudi kültüründe ayrı bir yer tutan çocuk şarkıları, 12 parçadan oluşan Kantikas i dichas Infantiles Sefaradis albümü ile dinleyicilere sunuluyor.

Yahudi Kültürü Avrupa Günü 2020 programı

Ladino dilinin öne çıktığı etkinlikler, 25 Ekim programının yalnızca küçük bir parçası. Bu yıl 19. kez gerçekleşecek günün amacı, Türkiye’de yaşayan Yahudilerin kültürünü ve geleneklerini çeşitli etkinliklerle tanıtmak.

2001’den beri Galata’da ve son yıllarda 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde kutlanan etkinliğin bu yılki programından diğer başlıklar şöyle:
· Sohbet: Yahudi Olma Geleneği (Moris Levi)
· Müzikli Sunum: Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç ve March of The Music (Renan Koen)
· Sohbet: Bir Yahudi ile Yüzyüze (Yusuf Altıntaş)
· Müzik Dinletisi: Türk Sefarad İlahileri Korosu (Yako Taragano)
· Mini Belgesel: Türk-Sefarad Mutfağı (Sandra Peso)
· Sergi: Türkiye’de Yahudi Yaşamı (İzzet Keribar)
· Gösterim: Bir Yahudi Düğünü

Kamondo Merdivenleri, Galata (fotoğraf: Yiğit Emir)

Online program haricinde, “Galata’da Yahudi İzleri ve Geçmişi Turu” düzenlenecek. Bölgedeki İtalyan Sinagogu, Aşkenaz Sinagogu, Aşkenaz Terziler Sinagogu (Schneider Temple Sanat Merkezi), Neve Şalom Sinagogu ve 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi kapılarını tur katılımcılarına açacak.

Ayrıca bu yıl ilk kez “Kamondoların İstanbul’a Katkıları Turu” yapılıyor. Mois Gabay rehberliğindeki turda, İstanbul’un kimliği ile bütünleşen Kamondo ailesinin izi sürülecek. 

Pandemi nedeniyle turlar, kayıt olan sınırlı sayıdaki katılımcı ile gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz