21.7 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER

tadnet

LAZCA EĞİTİCİ EĞİTİMİNİN ÜÇÜNCÜSÜ ÇAYELİ’NDE YAPILDI

Öğretmenlere yönelik Yaşayan Diller ve Lehçeler (YDL) Lazca kursu düzenlenmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Laz Enstitüsü arasında Ekim 2021’de  2.02.06.02.014 sayılı protokol imzalandı. Bu protokol gereği 9-13 Mayıs 2022’de İzmir Yenifoça’da YDL Lazca eğitici eğitiminin birincisi düzenlendi.

Bu eğitimlerin ikincisi Çayeli Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde 26-30 Eylül 2022 tarihlerinde, 21 kursiyer öğretmen ve 4 eğitmenin katılımıyla gerçekleşmiştir. 5 gün süren etkinlik dahilinde Doğu Karadeniz bölgesinde görev yapan MEB bünyesindeki öğretmenlere Lazca eğitiminin nasıl verileceğine dair kapsamlı bir eğitim verilmiştir.

Eğitim, İsmail Avcı (Bucaklişi)’nın açılış konuşması ile başlamıştır. Yaşayan Diller ve Lehçeler (Lazca) seçmeli ders kitaplarını ve eğitim müfredatını hazırlayan İsmail Avcı (Bucaklişi), açılış konuşmasında Lazcanın ve Laz kültürünün güncel durumundan bahsederek katılımcılara konu ile ilgili güncel bilgiler vermiş ve katılımcıların sorularını yanıtlamıştır.

Toplam 5 gün/40 saat süren eğitime katılan eğitmenler Lazca eğitiminde uzman ve deneyimli öğretmenlerden oluşmaktadır. Kursiyer öğretmenlerin tamamı eğitimi başarı ile tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika almaya hak kazandılar.

Lazca eğitici eğitimleri, ortaokullardaki seçmeli Lazca dersleri okutabilecek öğretmen yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYADA BİZ

1,242BeğenenlerBeğen
1,583TakipçilerTakip Et
879TakipçilerTakip Et
681AboneAbone Ol

SON YAZILAR

EN ÇOK OKUNANLAR