Aotearoa: Uzun Beyaz Bulutların Ülkesinde Yaşanan Değişim

Aotearoa, aslında hepimizin tanıdığı, Güney yarımkürenin en ucunda yer alan ve doğal güzellikleriyle bildiğimiz bir ülke. Aotearoa, diğer yaygın adıyla Yeni Zelanda’da, büyük firmalar ülkenin isminin yerel Maori dilinde kullanılması kampanyalarına destek vermeye başladı.

0
718
Auckland, Yeni Zelanda (fotoğraf: Dan Freeman)

Aotearoa, Yeni Zelanda’nın yerli dili Maorice’deki adı; sözlüklerdeki tanımı ise “Uzun beyaz bulut”. 

Eylül ayında, Maori dilinin günlük kullanımının teşvik edilmesi kampanyaları kapsamında Maori yerlilerinin boylarından Ngati Whatua Orakei, dilin kullanılmasının arttırılması için bir çağrı yaptı: 

“Maoricenin hediyesinin kullanılmasını ve onu yaymak için cömert olunmasını istiyoruz. Tek sözcükle başlayarak – Aotearoa”

Çağrı hem bireylerin, hem de ülkedeki kurumların, “Yeni Zelanda” yanında ülkenin yerel adı Aotearoa’yı kullanmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Telefonlarda operatör adı artık Maorice ismiyle görünüyor

Vodafone Yeni Zelanda, artık Vodafone Aotearoa

Çağrıya destek veren şirketlerden biri olan Vodafone, “ülkenin köklerine geri dönme sürecinde” daha çok Aotearoa ismine yer vereceğini açıkladı. Buna yalnızca pazarlama içerikleri değil, şirket genelindeki iç kullanım da dahil olacak. Ayrıca kullanıcıların telefonunda görünen operatör ismi VF Aotearoa olarak güncellendi.

Vodafone Maori Geliştirme yöneticisi Kirstin Te Wao, konuya dair yaptığı açıklamada “Aotearoa’da faaliyet gösteren tüm işletmeleri bu konuyu desteklemeye çağırıyoruz. Bu çift kültürlü tarihimizin toplumda kabul görüp, değer verildiği bir Aotearoa yaratmak için basit ama güçlü bir adım” dedi ve ekledi:

“Bu düşünüş biçimimizi değiştirmek, zihniyetleri değiştirmekle ilgili”

“Başka operatöre geçeceğim” diyen müşteriye yanıt: Bize gelmeyin

Vodafone’un yaptığı değişiklik sonrası, sosyal medyada buna tepki gösterenler de oldu. “Başka bir operatöre geçeceğini” söyleyen bir kullanıcıya, diğer bir mobil operatör olan 2degrees “Bize geçmeseniz daha iyi olur. Biz de Maori dilini kutluyoruz” diye yanıt vererek kampanyayı destekledi

“Kampanya bitti, artık normale dönülsün” diyen bir kullanıcıya ise Spark operatörünün hesabından şu yanıt geldi:

“Maori dili ülkemizin normal bir parçası ve bunu teşvik etmeye devam edeceğiz”.

Görünürlüğü artan Maorice, halen tehlike altında, “kırılgan”

Maorice, ülkede Avrupa kolonizasyonu öncesinden beri yaşayan yerliler tarafından konuşuluyor. Aotearoa’da İngilizce ve işaret dili ile birlikte resmi dil statüsünde bulunan Maorice, Unesco Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda “kırılgan” tanımıyla yer alıyor. 

Maoricenin kullanımı son yıllarda artmaya başlarken, Maori Dilinin Yeniden Canlandırılması çalışmaları devlet desteğiyle gerçekleştiriliyor. Maori dil hakları 1987 yılından beri resmi olarak tanınsa da, “dilin canlandırılması”na dair yasal dayanaklar 2016 yılından itibaren oluşturulmaya başlandı. Ülke genelinde birçok tabela ve servis iki dilde sunulurken, ticari ve kamu kurumları da giderek daha fazla Maori sözcüklerine iletişimlerinde yer veriyor.

Geçtiğimiz haftaki seçimlerde yeniden seçilen Başbakan Jacinda Ardern’in 2018 yılında doğan çocuğuna seçtiği isim de, dilin ana akımda görünürlük kazanarak yaygınlaşmasına dair bir diğer örnek. Ardern çocuğunun ikinci adını “Te Aroha” olarak seçmişti. İsim, Maoricede “aşk” anlamına geliyor.