İnuktitut Dili, Microsoft Çeviri Uygulamasında

Kanada’da yaklaşık 40,000 kişi tarafından konuşulan Doğu Kanada İnuitçesi (İnuktitut), Microsoft’un çeviri servisleri arasına eklendi.

0
1131

Görsel: Microsoft News

Microsoft Çeviri (Microsoft Translator) uygulamaları, Office ve Bing Çeviri, İnuitçeyi artık destekliyor. Bu sayede kullanıcılar uygulamalarına, web sitelerine, iş akışlarına ve araçlara İnuitçe dil çeviri özelliklerini ekleyebilecek.

Ülkenin kuzeyinde yer alan Nunavut eyaletinin yaklaşık yüzde 70’i dili kullanıyor. Bu servisin kullanıma açılması ise, işyerlerinde, okullarda ve günlük yaşamda dili daha erişilebilir kılıyor ve dilin gelişmeye devam etmesine yardımcı oluyor.

Doğu Eskimo dillerinden biri olan İnuitçe, Nunavut eyaletinde her yıl İnuit dilinin Şubat ayında “Uqauasirmut Quviasuutiqarniq” etkinliği ile kutlanıyor. Çeviri uygulaması da bu yılki kutlamaya denk getirilerek kullanıma açıldı.

Çalışma, dilin konuşulduğu eyaleti yöneten Nunavut Hükümeti tarafından desteklendi. Hükümet, sistem için gerekli olan kritik verileri çalışmanın kullanımına sundu. Eyalette İngilizce ve Fransızcanın yanısıra, Doğu Kanada İnuitçesi ve İnuinnaq İnuitçesi de resmi dil olarak kullanılıyor.

“Teknolojiyi benimsemek, dayanıklılığımızın örneği”

Konuya dair Nunavut Kültür ve Kültürel Miras Bakanı Margaret Nakashuk şunları söyledi:

“İnuit halkı, binlerce yıldır İnuitçeyi dünya çapında konuşuyor. Kültürümüzdeki değişimlere uyum sağlayarak İnuitçeyi bu kadar güçlü tutmamız muhteşem. Yeni teknolojiyi benimsemek, dayanıklılığımızın mükemmel bir örneği.

“İnuitçeyi Microsoft Çeviri’ye eklemek büyük bir başarı ve Microsoft’la işbirliğinin, dilimizin geleceğine dair nasıl olumlu ve kalıcı bir fark yarattığını gösterir. Bunun, İnuitçenin yeniden canlandırılmasına giden yolda önemli bir adım olduğunu bilerek, bu önemli kilometre taşını kutlamak için zaman ayıralım.”

Microsoft Kanada başkanı Kevin Peesker ise “Nunavut Hükümeti ile bu kadar önemli bir proje adına birlikte çalışmak bir onur ve ayrıcalık. Dil, kültür ve kimlikle derinden bağlantılı. Teknolojinin mirasımızı korumaya ve dili korumaya yardımcı olabileceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz