14 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER

tadnet

Milli Eğitim Bakanlığı ve Laz Enstitüsü İşbirliğinde Lazca Eğitici Eğitimi Düzenlendi

Lazca’nın 2013 yılında seçmeli ders olarak okullara girmesiyle Lazca eğitim verebilecek öğretmen açığı da ortaya çıkmıştı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ve Laz Enstitüsü iş birliğinde 2018 yılında 19 öğretmene Lazca Eğitici Eğitimi verilmişti. Lazca eğitim verecek öğretmen sayısının azlığı ve okullarda Lazca’nın seçmeli ders olarak yeteri kadar tanıtılmaması nedeniyle Lazca’yı tercih eden öğrenci sayıları da yıldan yıla azalma gösterdi.

Laz Enstitüsü öğretmen ihtiyacının giderilmesine katkı sağlamak ve Lazca’yı yaşatmak için çeşitli dönemlerde eğitimler vermeye devam etti.

Bu kapsamda Lazca eğitici açığını gidermek için verilen son eğitim İzmir Foça’da gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Laz Enstitüsü arasında daha önce imzalanan protokol kapsamında Laz Enstitüsü kolları sıvadı ve  MEB Sertifikalı Lazca Eğitici Kursu açacağını duyurdu. Nisan ayından Mayıs ayına kadar Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden başvurular alındı. Başvurular sadece Lazca konuşabilen öğretmenlere açıldı ve başvuruların tamamlanmasıyla İzmir Yeni Foça’da eğitimler başladı.

Yeni Foça – Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde 9-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen eğitimin açılış konuşmasını Laz Enstitüsü Başkanı İsmail Avcı Bucaklişi yaptı. Laz Enstitüsü’nün kuruluş amacının Lazca’nın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması olarak anlatan Bucaklişi, bu konudaki çabalar sayesinde Lazca’nın seçmeli ders olarak okutulmaya başlandığını belirtti. Lazca’nın ders olarak okutulmasına olanak sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı ile Laz Araştırmacısı-Yazar Hasan Uzunhasanoğlu gibi sahada çalışanlarına teşekkür eden Bucaklişi, Laz Enstitüsü tarafından hazırlanan ders materyalleri ile ders anlatım videolarına Enstitü’nün sosyal medya hesapları aracılığıyla ulaşılabileceğini söyledi.

Bucaklişi konuşmasına şöyle devam etti: “Bu eğitimde Lazca’yı tanıyacağız, Lazca’nın nasıl bir dil olduğunu öğreneceğiz, Lazca eğitim materyallerini inceleyeceğiz ve seçmeli ders statüsündeki Lazca derslerin nasıl işlenebileceği, çocuklara yönelik eğitim materyallerinin hazırlanışını, Lazca sınavlar ve nasıl değerlendirme yapılabileceğini konuşacağız.

Avrupa Birliği’nin mali desteği ile yürüttüğümüz bu eğitimler için Enstitümüzle protokol imzalayarak Lazca eğitici yetiştirilmesine olanak sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne yürekten teşekkür ediyor, eğitime katılacak öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Dilerim bu eğitimlerin sonunda sizlerde okullarınızda nice öğrenciler yetiştirir, Lazca’ya hayat verirsiniz.”

Eğitim kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından gelen ve MEB bünyesinde görev yapan 19 öğretmene Lazca Eğitici Eğitimi verildi. Eğitimlere anadili Lazca olan, alanında uzman 5 eğitmen görev aldı. Eğitimin sonunda öğretmenler Lazca Eğitici Sertifikası aldı.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYADA BİZ

1,242BeğenenlerBeğen
1,583TakipçilerTakip Et
879TakipçilerTakip Et
681AboneAbone Ol

SON YAZILAR

EN ÇOK OKUNANLAR