19.1 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

TEHLİKE ALTINDAKİ DİLLER

tadnet

Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali’nin ikincisi başlıyor!

Laz Enstitüsü ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği ortaklığı ile Avrupa Birliği’nin mali desteği ile yürütülen Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı projesi kapsamında düzenlenen  “II. Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali” 21-22 EKİM 2023 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT mekân desteği ile gerçekleşecektir. Festivalin genel yönetmenliğini İsmail Avcı Bucaklişi, sanat yönetmenliğini ise Turna Sümeyye Anıl yapmaktadır.

Festivalde, UNESCO tarafından tehlike altında olduğu tespit edilen  Lazca, Çerkesçe, Gagauz Türkçesi, Batı Ermenicesi, Ladino, Hemşince, Romeika, Zazaca, Pomakça, Abazaca/Abhazca, Süryanice, Romanes dillerinde masalllar, konserler, söyleşiler, halk dansları ile eşsiz bir gün yaşanacak.

Masal teması üzerine kurulan festival; müziği, dansı, şarkıları, masalları bir araya getirmesiyle önemli bir kültür ve sanat festivali olma niteliği taşıyor. UNESCO’nun tespitlerine göre ülkemizde bulunan yok olmaya yüz tutmuş dillerin, kültürlerin sesi II. Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali ile yankılanacak ve aynı zamanda bu dillerdeki masalların bir dokümantasyonu yapılacak.

Ücretsiz ve yetişkinlere yönelik olacak festival Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT’ın  mekân desteği ile gerçekleşecek.

Festival hakkında detaylı bilgilere @tadnettr sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Yeldeğirmeni SANAT: Rasimpaşa Mahallesi, İskele Sokak, No: 43/1 Kadıköy/ İstanbul.

Related Articles

SOSYAL MEDYADA BİZ

1,242BeğenenlerBeğen
1,583TakipçilerTakip Et
879TakipçilerTakip Et
681AboneAbone Ol

SON YAZILAR

EN ÇOK OKUNANLAR