Türkiye’deki Tehlike Altındaki Diller 2021 Takvimi yayımlandı

0
2290

Laz Enstitüsü ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği (İKKD) ortaklığıyla yürütülen Tehlike Altındaki Diller (TADNET) projesi, 12 farklı dilin bulunduğu “2021 Tehlike Altındaki Diller Takvimi”ni hazırladı. Bu takvim, Türkiye’de 12 dilde hazırlanan ilk takvim olma özelliğini taşıyor.

Tehlike Altındaki Diller Takviminde sırasıyla, Abhazca, Çerkesçe, Gagavuzca, Gürcüce, Hemşince, Ladino, Lazca, Pomakça, Karadeniz Rumcası, Romanca, Süryanice ve Zazaca dillerine yer veriliyor.

Takvimin hazırlanması için uzun bir çalışma yürütüldü. Bu çalışmada “Gagauz Dostluk Kültür ve Dayanışma Derneği, Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği (HADİG), Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi, İstanbul Pomak Kültür Derneği (İSPOD), Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırma Enstitüsü, Midyat Süryani Kültür Derneği, Zaza Dil ve Kültür Derneği (Zaza-Der), İzzet Keribar, Merve Şener, Sinan Serin, Erdal Küçük, Güven Altay, Ömer Asan, Merve Tanrıkulu, Sinan Şanlıer, Özcan Geçer, Ferit Altınsu ve Hakan Aytekin” gibi birçok kişi ve kuruluşlardan destek alındı.

Tehlike Altındaki Diller Takvimine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2021 Tehlike Altındaki Diller Takvimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz