Yarına Bir Harf: Süryanice Hakkında Belgesel

Süryanicenin tarihsel geçmişi üzerine bir belgesel: Yarına Bir Harf

0
727

Belgeselin fragmanı https://youtu.be/bEIdNrqaxwM

Bugün dünyada yaklaşık 6.700 dil konuşuluyor. Uzmanların tahminleri doğru çıkarsa, yaklaşık 5.000 dil, bu yüzyılda tarih sahnesinden silinmiş olacak! Bu tehlike dünyanın yaşayan en eski üç dilinden biri olan ve bu topraklarda yeşermiş olan Süryanice için de geçerli. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan binlerce dil arasında Süryanicenin özel bir yeri var. Çünkü Süryanice, hala yaşayan ve yazılı edebiyatı olan 78 dilden biri ve bu dilin en önemli taşıyıcılarından biri olan el yazmacılığı hala sürüyor. 

Yarına Bir Harf belgeselinde Süryanicenin tarihsel geçmişi, Süryanice el yazmacılığı geleneğinin bölgedeki son temsilcisi olan Papaz Gabriel Aktaş’ın dünyası üzerinden ele alınırken bir yandan da Süryani cemaatinin bölgedeki yaşantısından kesitler belgeleniyor. Çok katmanlı bir yapıya sahip olan belgeselin sinema dili farklı okumalara olanak sağlıyor.

Belgeselin çekimleri 2007 yılı Mayıs-Haziran aylarında tamamlandı. Filmde doğum ile ölüm arasında yaşamın ve kültürün temel dinamikleri ile Süryanicenin tarihsel gelişimi arasında paralellikler kuruluyor; Süryani dili ve el yazmacılığı geleneği, Süryanicenin 22 harfine karşılık gelecek biçimde bölümlere ayrılarak ele alınıyor. Belgeselin orijinal dilinin Süryanice olması ise bir ilk olma özelliği de kazandırıyor filme. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İsveççe ve Hollandaca altyazılar ise filmi izleyecek olan dünyanın çeşitli coğrafyalarına dağılmış durumdaki Süryanilerin, kendi ana dillerini okumada ve anlamada çektikleri zorluğun altını çiziyor.

Belgesel ekibi Süryaniceyi sadece bir lisan olarak değil “tarihin arşivi” olarak tanımlarken Süryanice yazılı belgeleri de pek çok bilim dalında kilit rol oynayabilecek belgeler olarak görüyor:”

Yüzlerce yıldır sürdürüle gelen el yazmacılığı geleneğinde, adet üzere, el yazmacıları derler ki: “Hattat son satırda her şeyi unutuyor.”Çünkü Bilir ve umarlar ki yazdıkları, yazıldığı için unutulmayacaktır. Söz uçacak ama “yarına bir harf” bile olsa “yazı” kalacaktır.”

FİLMİN KÜNYESİ

FİLMİN ADI- YARINA BİR HARF

YÖNETMEN – SENARYO- HAKAN Aytekin

YAPIM- SOSYAL DEMOKRASİ VAKFI (SODEV)

PROJE KOORDİNATÖRÜ- Levent ŞENSEVER

PROJE TEKNİK KOORDİNATÖRÜ- BERRİN DAĞÇINAR

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ- Turhan Yavuz

ARAŞTIRMA- Özcan GEÇER

MÜZİK- GABRİEL Aydın

KURGU- ERDİNÇ Dinçer

TÜRKÇE VE SÜRYANİCE ÇEVİRİ- Ferit ALTINSU

İNGİLİZCE ÇEVİRİ- SERDAL NAŞİFOĞLU

PRODÜKSİYON- Ertan Erkan-SEVGİ Aytekin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz